از ابزارهای انتخاب برای انتخاب قسمتی از تصویر در برنامه استفاده می شود.با انتخاب قسمتی از تصویر می توانیم تغییراتی را بر روی آن ایجاد کنیم.
قبل از تغییرات باید با استفاده از ابزارهای انتخاب قسمتی که نیاز داریم را انتخاب کنیم.

 

آشنایی با ابزارهای Marquee

یکی از گروه ابزار انتخاب شکل براساس اشکال هندسی ابزار marquee است. کلید میانبر انتخاب این ابزار M است برای جابجایی بین ابزارهای گروه از shift+m استفاده کنید.

این گروه دارای ۴ زیر ابزار است:

  • ابزار Rectangular Marquee tool: این ابزار بصورت مربع، مستطیل می تواند قسمتی از تصویر را انتخاب کند.
  • ابزار Elliptical Marquee tool: این ابزار بصورت دایره یا بیضی می تواند قسمتی از تصویر را انتخاب کند.
  • ابزار Single Row Marquee tool: این ابزار بصورت خطی و افقی قسمتی از تصویر را انتخاب کند.این ابزار کاربرد کمتری نسبت به سایر ابزارها دارد و بیشتر برای روتوش و اصلاح تصویر کاربرد دارد
  • ابزار Single Column Marquee tool: این ابزار بصورت خطی و عمودی قسمتی از تصویر را انتخاب کند.این ابزار کاربرد کمتری نسبت به سایر ابزارها دارد و بیشتر برای روتوش و اصلاح تصویر کاربرد دارد

پس از انتخاب هر ابزار برای انتخاب قسمتی از تصویر کلیک و درگ کنید.با درگ کردن محل موردنظر در حالت انتخاب قرار میگیرد.
برای جابجا کردن محل انتخاب به ناحیه دیگر ابتدا مطمعن شوید ابزار انتخاب فعال باشد سپس موس را داخل کادر انتخاب شده می بریم و با کلیک آن را جابجا می کنیم.
در صورتی که بخواهید ابزار را از حالت انتخاب خارج کنید از منوی زیر گزینه deselect را انتخاب کنید.

 

کار با ابزارهای marquee

یکی از کلیدهای کاربردی در هنگام کار با Rectagular و elliptical marquee وجود دارد استفاده از کلید shift است.
از این کلید زمانی استفاده می شود که شما قصد دارید یک ناحیه مربع یا دایره داشته باشید.در هنگام درگ و ترسیم باید کلید shift را پایین نگه دارید.

روش استفاده:

در هنگام ترسیم و درگ ناحیه انتخابی محل انتخاب از یک نقطه شروع شده و در نقطه دیگری که کلید سمت چپ موس را رها می کنیم پایان می پذیرد.
در صورتی که در هنگام درگ به جای shfit تنها alt را پایین نگه دارید نقطه شروع ترسیم از مرکز مربع یا دایره به جای گوشه است.
در صورتی که هم shift و هم alt را پایین نگه دارید نقطه ترسیم از مرکز است و همچنین ترسیم بصورت دایره و مربع با ابعاد اضلاع یکسان خواهد بود.

 

تنظیمات نوار ابزار براساس ابزار انتخابی

با انتخاب هر ابزار تنظیمات نوار ابزار در بالای برنامه صفحه تغییر پیدا می کند.با انتخاب rectangular marquee این ابزار در نوار تنظیمات نمایش داده می شود.

بعد از نمایش ابزار انتخابی در نوار تنظیمات ۴ حالت برای انتخاب وجود دارد که new selection و اولین آیتم انتخاب شده است.با فعال بودن آن با کلیک و درگ یک کادر جدید بر روی تصویر موردنظر ایجاد می شود.

گزینه add to selection: زمانی که قصد داشته باشید به ناحیه انتخابی یک یا چند ناحیه جدید اضافه کنید از این گزینه استفاده نمائید.با انتخاب این گزینه و درگ مجدد به ناحیه انتخابی قبلی ناحیه جدید اضافه می شود. راه دیگر انتخاب این ابزار پایین نگه داشتن دکمه shift و درگ کردن است.با انتخاب این ابزار در کنار موس یک علامت کوچک مثبت قرار دارد.

ابزار subtract marquee: در صورت انتخاب این گزینه میتوان از ناحیه انتخابی، بخشی را با کلیک و درگ کردن حذف کنیم.در این حالت علامت کنار موس آن به علامت منفی تبدیل می شود.برای استفاده از کلید میانبر کلید alt را پایین نگه دارید.

ابزار intersect with selection: در صورتی که بخواهیم قسمت های مشترک دو ناحیه انتخابی را در حالت انتخاب قرار دهیم از این گزینه استفاده می کنیم.علامت موس شبیه * می شود کلید میانبر انتخاب آن alt+shift است.

گزینه feather: این گزینه موجب تمایز ناحیه انتخابی از اطراف می شود.مقدار پیش فرض آن برابر با ۰ است و با افزایش آن به بالا میزان تمایز را افزایش می دهیم.برای تست این مورد ابتدا مقدار feather را روی عدد ۱۵ قرار میدهیم.سپس یک ناحیه را بر روی تصویر در حالت انتخاب قرار داده و از منوی edit گزینه copy را انتخاب می کنیم.کلید میانبر آن ctrl+c است.برای paste کردن هم میتوانیم لایه جدید ایجاد کنیم هم در همان لایه آن را paste کنیم.کلید آن ctrl+v است.همانطور که مشاهده می کنید مقدار paste شده دارای محو شدگی در اطراف آن است.

کلیدهای میانبر:

گزینه style: با استفاده از ۳ گزینه این بخش می توانیم نحوه انتخاب طول و عرض ناحیه انتخابی را مشخص کنیم.

گزینه های style عبارتند از:

normal: پیش فرض انتخاب شده است.با انتخاب این گزینه محدودیتی در طول و عرض ناحیه انتخابی نداریم با کلیک و درگ کردن براساس درگ کردن ناحیه انتخاب می شود.

Fixed Ratio: با انتخاب این گزینه دو مقدار width و height نمایش داده می شود که می توانیم در آن ها طول و عرض را وارد کنیم.این مقادیر موجب ایجاد یک نسبت مشخص دارای طول و عرض می شود.برای مثال اگر طول را ۳ و عرض را ۱ قرار دهیم مقدار طول ۳ برابر عرض در هنگام انتخاب می شود.


Fixed Size: با انتخاب این گزینه دو بخش width و height نمایش داده می شود که میتوانیم در آن مقدار عددی خود را به پیکسل درج کنیم. با وارد کردن عدد موردنظر کادر انتخابی ثابت و براساس اعداد وارد شده میباشد.برای ترسیم کادر تنها لازم است بر روی تصویر کلیک کنید.
فلش میان این دو مقدار عددی (swaps height and width) باعث جابجایی مقادیر عددی بین دو فیلد می شود.

در صورتی که بخواهیم تنظیمات نوار ابزار را به حالت پیش فرض برگردانیم بر روی ابزار که در سمت چپ نوار است راست کلیک کرده و گزینه Reset tool را انتخاب می کنیم.در صورتی که بخواهیم تنظیمات تمامی نوار ابزارها تغییر پیدا کند بر روی Reset all tools را انتخاب می کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید

این ایمیل برای عموم منتشر نمی شود