برای شروع آموزش MVC در php نیاز است به موارد زیر آشنا باشید:

  • آشنایی با اصول PHP
  • آشنایی با شی گرایی یا oop
  • آشنایی با html,css, js

 

وب سرور محلی

برای شروع کد نویسی با زبان php نیاز است که یک وب سرور بصورت محلی بر روی سیستم شخصی خود یا بصورت آنلاین در بستر اینترنت تهیه کنیم.علت اینکار این است که php یک زبان سمت سرور است و باید ابتدا دستورات آن سمت سرور اجرا شده سپس نتیجه آن در قالب دستورات html به مرورگر بازگشت داده شود.

 

نحوه تهیه وب سرور

برای تهیه وب سرور دو راه وجود دارد:

  • تهیه وب سرور آنلاین و پرداخت هزینه به شرکت های ارائه دهنده سرور
  • تهیه وب سرور آفلاین و نصب بر روی سیستم شخصی بدون هزینه و رایگان

 

تهیه وب سرور آفلاین و نصب بر روی سیستم شخصی بدون هزینه و رایگان

برای شروع کار با سرور محلی و آفلاین باید برنامه مربوط به xampp یا wampp را از سایت اصلی مربوطه دانلود و نصب کنید.در اینجا پیشنهاد من xampp است.

لینک دانلود:

https://www.apachefriends.org/download.html

بعد از دانلود آن را براحتی نصب کنید.درایو پیش فرض نصب C می باشد که میتوانید در همان مرحله اول محل نصب آن را تغییر دهید.
بعد از نصب ابزار کنترل پنل (xampp control panel) را اجرا کرده (فایل اجرایی درون پوشه xampp قرار دارد) و سیستم apache و mysql را اجرا کنید.در صورت عدم اشغال بودن پورت پیش فرض هر دو از حالت start به stop و رنگ سبز تغییر شکل می دهند.پورت پیش فرض ۸۰,۴۴۳ و mysql برابر با ۳۳۰۶ می باشد که در صورت اشغال بودن از طریق تنظیمات php.ini می توانید آن ها را تغییر دهید.

پس از اجرا شدن apache و mysql به محل نصب برنامه xampp می رویم.پوشه htdocs محلی است که قرار است فایل های پروژه های خود را درون آن قرار دهیم.پروژه های شما هم می تواند در قالب یک فایل یا یک پوشه باشد.

مسیر قرار دهی فایل های پروژه

برای مشاهده خروجی فایل خود در مرورگر، مرورگر خود را باز کرده و در بخش آدرس بار آن واژه localhost را وارد کنید. با وارد کردن localhsot به پوشه htdocs هدایت می شویم و از localhost به بعد با وارد کردن اسلش (/) می توانیم مسیردهی کنیم.

مثال:

در اینجا myproject پوشه پروژه ساخته شده شما در داخل htdocs است که فایل ها و پوشه های جدیدی را می توانید بسته به نوع پروژه خود تعریف کنید.
در صورتی که فایلی با نام index.php یا index.html را در پوشه خود قرار دهید، با مسیردهی از طریق مرورگر این فایل ها بصورت خودکار اجرا می شوند و نیازی به وارد کردن نام فایل در آدرس بار مرورگر نیست.

 

شروع آموزش MVC

برای شروع در پوشه htdocs خود پوشه جدیدی به نام mvc ایجاد می کنیم.درون این پوشه فایلی به نام index.php می سازیم.بعد از ساخت این فایل در مرورگر خود آدرس زیر را وارد کنید:

قبل از شروع یادگیری mvc شما باید با oop آشنا باشید.اما برای کسانی که oop را بلد نیستند مباحث مربوط به آن در بخش شی گرایی php آموزش داده ام.

 

ابزار مورد نیاز برای کد نویسی

برای شروع کدنویسی به یک ویرایشگر مناسب نیاز داریم.از جمله این ویرایشگرها می توان به sublime text ،vscode ،phpstorm و atom اشاره کرد.
ترجیح من phpstrom یا vscode است.

دیدگاه خود را بیان کنید

این ایمیل برای عموم منتشر نمی شود