در این مقاله قصد داریم شما را کم کم با اصول دستورات جاوااسکریپت آشنا کنیم.این اصول مبنای اصلی کدنویسی در این زبان است و باید آنها را در مرحله اول یاد بگیرید.

 

نحوه اجرای برنامه های کامپیوتری

یک برنامه کامپیوتری مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که توسط خود کامپیوتر اجرا می شود. به این دستورالعمل ها اصطلاحا statements گفته می شود.

 

برنامه نوشته شده با زبان جاوااسکریپت

برنامه هایی که با زبان جاوااسکریپت نوشته می شوند نیز دارای مجموعه ای از دستورالعمل های مختلف است که در اینجا نیز به این دستورات statements گفته می شود.

 

وظیفه اجرای این دستورات با کیست؟

وظیفه اجرای دستورات جاوااسکریپت با مرورگر است. هر مرورگر دارای نسخه ای اجرایی جاوااسکریپت است. پس سعی کنید مرورگر خود را هر از چندگاهی بروزرسانی کنید.

 

دستورات جاوااسکریپت

یک برنامه جاوااسکریپت حاوی دستورات مختلف برای انجام عملیات بر روی قسمت های مختلف وب سایت یا اپلیکیشن است.این دستورات از بالا به پایین نوشته شده و از همان بالا به پایین اجرا می شوند.

 

قانون اول قرار دادن سمیکالن

برای جداسازی دستورات جاوااسکریپت از یکدیگر باید از سمیکالن استفاده کنید.این کاراکتر موجب جداسازی دستوراتی می شود که قابلیت اجرا شدن دارند.

در مثال زیر متغیرهایی را تعریف و به آن ها مقادیری را تخصیص و در انتها عملیات جمع انجام داده ایم.

مثال:

شما می توانید از سمیکالن در انتهای دستورات خود استفاده نکنید.اما زمانی که شما فایل خود را فشرده سازی کنید و تمامی دستورات درون یک خط قرار دهید، این فشرده سازی موجب خراب شدن کدهای اجرایی شما می شود.

در صورتی که از سمیکالن استفاده می کنید می توانید هر دستور خود را در یک خط بنویسید.

مثال:

در وب، ممکن است نمونه دستوراتی را بدون نقطه ویرگول ببینید. قرار دادن سمیکالن در انتهای هر دستور الزامی نیست، اما به شدت توصیه می شود.

 

فضاهای اضافی یا whitespace در دستورات جاوااسکریپت

جاوا اسکریپت چندین فاصله بین دستورات را نادیده می گیرد. می توانید فضای خالی را به دستورات اسکریپت خود اضافه کنید تا خوانایی کدها را بیشتر کنید.

مثال:

برای قرار دادن فاصله بین کاراکترهای دستورات خود بهتر است در اطراف عملگرهای ریاضی (= + – * /) این کار را انجام دهید.

مثال:

 

طول خطوط دستورات و محل شکستن خط در دستورات جاوااسکریپت

برای خوانایی بهتر کدها، برنامه نویسان اغلب ترجیح می دهند از نوشتن دستورات در یک خط بیشتر از ۸۰ کاراکتر خودداری کنند.علت اینکار این است که در حال بررسی کد توسط دیگران یا خود برنامه نویس با مشکل خواندن دستورات مواجه نشوند.

حال سوال این است این رفتن به خط را در کجای دستورات انجام دهیم تا به مشکل برنخوریم؟

بهترین مکان برای رفتن به خط بعد، بعد از عملگرهای ریاضی مانند (+,=)  می باشد.به مثال زیر توجه کنید:

 

بلاک یا block در جاوااسکریپت چیست؟

از بلاک {} برای قرار دادن مجموعه ای از دستورات در کنار بهم به شکلی که بصورت گروهی اجرا شوند استفاده می شود.

در صورتی که مجموعه ای از کدها را می خواهید با هم اجرا کنید می توانید با قرار دادن دستورات خود درون آکلاد باز و بسته آنها را گروه بندی کنید.

مثال:

دیدگاه خود را بیان کنید

این ایمیل برای عموم منتشر نمی شود